از پیکرتراشی چه می دانید؟

پیکرتراشی یا به اصلاح عامیانه هیکل تراشی یا بدن تراشی به مجموع جراحی هایی زیبایی بدن گفته می شود که باعث کاهش چربی های اضافی و شکل دهی بدن می شوند. این روش معمولاً با نام بادی کانتورینگ شناخته می‌شود و به دو شیوه با جراحی و بدون جراحی صورت می‌گیرد. در گذشته به دلیل نبودن امکانات پزشکی پیشرفته، افرادی که به دنبال کاهش وزن و اندام زیبا بودند، تنها با استفاده از رژیم های غذایی متفاوت، می‌توانستند به اندام ایده‌ال خود برسند، که تحمل سختی رژیم های غذایی، برای بسیاری از افراد سخت بود. اما امروزه با پیشرفت کردن علم پزشکی، عمل‌های زیادی از جمله، عمل پیکر پیکر تراشی وجود دارد، که راه رسیدن به اندام زیبا را آسان‌تر کرده است. کم کردن وزن می تواند مزایای بسیاری را به همراه داشته باشد. اما بعد از کاهش وزن شدید و به دلیل جراحی کاهش وزن و یا تغییر در سبک زندگی، از میزان کشسانی پوست کاسته می شود، چرا که سایز بدنی نیز کمتر می شود.این عمل زیبایی شامل برداشت پوست افتاده و چربی های اضافی است که با هدف بهبود فرم بافت های پشتیبان برای تغییر شکل و بهبود ظاهر نواحی خاصی از بدن طراحی شده است و ترکیبی از تکنیک‌های جراحی و غیرجراحی، بسته به اهداف فرد و مناطق مورد نظر را شامل می شود. درواقع این عمل جراحی به مجموعه ای از روش ها و درمان های زیبایی اشاره دارد که برای تغییر شکل و بهبود ظاهر بدن طراحی شده اند، شامل تکنیک های هدفمند برای رسیدگی به مناطق خاص نگران کننده مانند رسوبات چربی سرسخت، شل یا افتادگی پوست، سلولیت و عدم تعریف عضلانی که در آن افرادی که دچار چاقی موضعی هستند، میتوانند با استفاده از عمل پیکرتراشی چربی های اضافه را از بین ببرند و به تناسب اندام مورد نظر خود برسد.

انواع پیکر تراشی:

روش های پیکر تراشی بسته به اهداف و ترجیحات فرد می تواند هم به صورت تهاجمی (پیکرتراشی با جراحی) و هم غیرتهاجمی (پیکرتراشی بدون جراحی) باشد. گزینه های جراحی ممکن است شامل لیپوساکشن، لیفت شکم، لیفت ران، لیفت بازو و لیفت بدن و غیره باشد. این روش‌ها معمولاً شامل برش‌ها و برداشتن پوست و چربی اضافی برای رسیدن به اندامی زیبا صورت گیرد. هر یک از این روش‌ها نیز به چند شیوه تقسیم می‌شوند: اولترازد لیپوساکشن لیپوماتیک بادی جت البته پیکر تراشی تنها برای افراد با چاقی مفرد نیست، بلکه بسیاری از افراد که دارای چاقی های موضعی هستند، و چربی های اضافه به دلایل مختلفی چون رژیم غذایی و یا ژنتیکی در بدن آن ها ماندگار شده و تمایل به رفع آن دارند، این روش به عنوان راه حل موثر کمک کننده است.  نتیجه این روش جراحی، برقراری ظاهری متناسب می باشد. این روش ها از فناوری های پیشرفته مانند لیزر، فرکانس رادیویی، اولتراسوند و کرایولیپولیز (خنک کننده) برای هدف قرار دادن و کاهش سلول های چربی، تحریک تولید کلاژن، سفت کردن پوست و بهبود شکل کلی بدن و خطوط و … استفاده می کنند. گزینه های محبوب غیر جراحی شامل CoolSculpting، درمان اولتراسوند، سفت کردن پوست با فرکانس رادیویی و لیزر لیپولیز است.  

روش های پیکرتراشی:

پیکر تراشی بدون جراحی برای کسانی مناسب است که خواهان ازبین رفتن چربی بدن خود هستند اما در عین حال، حاضر به انجام عمل‌‎های جراحی نیستند. در این روش از دستگاه‌های مخصوص و دارای اشعه استفاده می‌شود. این دستگاه‌ها با قرار گرفتن بر روی چربی‌های بدن و ورود اشعه به قسمت مورد نظر باعث ازبین رفتن بافت چربی‌ها و در نتیجه رهایی از چربی می‌شود. روش‌های غیر جراحی در مقایسه با روش‌‎ها جراحی دارای عوارض کم‌تر و بهبود سریع‌تر و زمان کم‌‏‎تر هستند.  

روش‌های بدون جراحی و کم تهاجمی :

پیکرتراشی با لیپولیز این روش، از روش‌های غیرجراحی کاهش چربی موضعی بدن محسوب می‌شود، بنابراین عوارضی مانند :جای زخم، خونریزی، عفونت، التهاب و …که در روش‌های جراحی پیکرتراشی وجود دارد، در این روش مشاهده نمی شود. در حال حاضر ۴ نوع لیپولیز وجود دارد: کرایولیپولیز لیزر لیپولیز لیپولیز با فرکانس رادیویی لیپولیز تزریقی لیفت  

در جراحی پیکر تراشی فرد را کاملاً بیهوش کرده و از ناحیه کمر به پایین را بی‌حس می‌کنند. پیکر تراشی انواع گوناگونی دارد که بسته به شرایط فرد جراح مناسب ترین را توصیه می کند برای دریافت نتیجه بهتر باید جراحی طی چند مرحله انجام شود. روش‌های عمل جراحی برای زیباسازی اندام که به صورت تهاجمی و معمولا همراه با بیهوشی و در اتاق عمل صورت می‌گیرد، دوران نقاهت طولانی‌تری نسبت به تکنیک‌های بدون جراحی آن دارند.

روش های جراحی و تهاجمی :

لیپوماتیک: در این روش سوراخی کوچک در ناحیه مورد نظر مثلا شکم، ایجاد شده و با ورود یک میله چربی‌های قسمت مورد نظر خارج می‌شود. لیپوست : در واقع نسل جدیدی از دستگاه لیپوماتیک است و می‌تواند به کمک تکنیک T.L.A در زمان تزریق و تکنیک لرزش، چربی‌های موضعی بدن را به طرز فوق‌العاده‌ای با کم‌ترین عوارض تخلیه کند. بادی جت: این روش، روشی با تهاجم بسیار کم است که در آن از فشار آب استفاده می‌شود و آب با حرکت و فشار زیاد به سمت چربی‌ها سبب از بین رفتن آن‌ها می‌شود. لیپوساکشن: یکی از محبوب‌ترین روش‌های پیکرتراشی، چه در خارج و چه در ایران، است که به عنوان یک عمل جراحی شناخته می‌شود. در این روش، پزشک ابتدا قسمتی از ناحیه مورد نظرتان را برش می‌دهد و با استفاده از یک لوله، چربی‌های اضافی آن ناحیه را استخراج می‌کند. پزشک‌ها معمولاً برای ناحیه‌های ران، شکم، پهلو، بازو یا غبغب از روش لیپوساکشن استفاده می‌کنند. این عمل جراحی دوره نقاهت ۶ الی ۸ هفته‌ای‌ را به همراه دارد و به‌خاطر این‌که یک عمل جراحی است، عوارضی مثل کبودی، درد، تورم و قرمزی در ناحیه‌ انجام شده را شامل می‌شود. جراحی پلاستیک شکم و ابدومینوپلاستی : ابدومینوپلاستی روشی است که صرفا برای کوچک کردن شکم از آن استفاده می‌شود. در این روش با ایجاد 2 برش، چربی و پوست اضافه شکم برداشته شده و دو قسمت به یکدیگر متصل می‌شوند. جراحی پلاستیک بازو جراحی پلاستیک ران  

در حین انجام روش‌های غیرجراحی پیکر تراشی چه اتفاقی می‌افتد؟

اکثر روش‌های لیپولیز در مطب یا کلینیک به‌صورت سرپایی و طی ۳۰ تا ۶۰ دقیقه انجام می‌شوند. تیم درمانی ممکن است به شما یک روپوش بیمارستانی بدهد تا بپوشید. سپس روی یک صندلی یا تخت دراز می‌کشید. پوست شما با خودکار یا نشانگر علامت‌گذاری می‌شود. در نهایت برای لیپولیز تزریقی، دارو در نواحی مورد نظر تزریق می‌شود یا از ابزارهای مختلفی برای ارسال امواج اولتراسوند، پرتوهای لیزر، سرما یا گرما از روی پوست به‌منظور انجام سایر روش‌های لیپولیز استفاده می‌شود. اکثر افراد برای مشاهده نتایج به چندین جلسه درمانی نیاز دارند.  

در حین انجام روش‌های جراحی پیکر تراشی چه اتفاقی می‌افتد؟

اکثر جراحی‌های زیبایی در مطب جراح، مرکز جراحی یا بیمارستان انجام می‌شوند. بسته به روش انجام، می‌تواند ۴۵ دقیقه تا چند ساعت طول بکشد. جراح زیبایی و تیم او ممکن است مراحل زیر را طی کنند: درحالی‌که بیمار روی تخت دراز کشیده است، بیهوشی موضعی یا عمومی براساس نوع روش جراحی انجام می‌شود. پوست ناحیه جراحی تمیز و آماده می‌شود. برش‌های کوچک یا بزرگی براساس روش جراحی روی پوست ایجاد می‌شوند. بافت و چربی اضافی به کمک دستگاه لیپوساکشن، لیپوماتیک، لیپوست یا به‌صورت جراحی باز برداشته می‌شود. کشیدن و سفت کردن بافت عضلات در حین ابدومینوپلاستی رایج است. پوست اضافی برش‌ خورده و حذف می‌شود. پس از اتمام عمل، محل هر برش بخیه زده می‌شود.   با استفاده از انواع روش های پیکر تراشی و کادر پزشکان متخصص، در کلینیک تندیس سلامت آماده‌ایم تا جوانی را به شما عزیزان هدیه دهیم. جهت دریافت وقت مشاوره، آگاهی از روش انجام انواع پیکر تراشی، اطلاع از هزینه و نحوه پرداخت و یا رزرو نوبت با مشاورین ما در تماس باشید.