کاشت ریش و هر آنچه باید بدانید

رشد ریش و سبیل یک روند محبوب است که قرن هاست وجود داشته است. در حالی که برخی از مردان می توانند به طور طبیعی موهای ضخیم و پرپشت صورت را رشد دهند، برخی دیگر ممکن است برای دستیابی به نتایج مشابه مشکل تری داشته باشند. اما خبر خوب این است که با کاشت ریش و سبیل تقریباً همه ‌می‌توانند ریش و سبیل پرپشت و زیبا داشته باشند.
بسیاری از مردان ایرانی به داشتن ریش و سبیل پرپشت علاقه دارند. زیرا به خاطر شرایط فرهنگی و زمینه‌های دینی، در ایران داشتن ریش و سبیل از جلوه‌های زیبایی صورت مردان محسوب می‌شود. موهای صورت همانند موهای سر، موهبتی خدادادی هستند که برخی از ما از آن بهره مند نیستیم.
برای بسیاری از مردان، گذاشتن ریش به سادگی دوری از تیغ زدن و اجازه دادن به طبیعت در مسیر خود نیست. ریش همیشه به طور یکنواخت روی صورت رشد نمی کند و در نتیجه به جای ریش شیک، موهای صورت تکه تکه می شود یا ممکن است ژن‌هایی به ارث برده باشید که هر نوع رشد ریش را عملا غیرممکن می‌کند. اما همانطور که می توانید موهای خود را به بالای سر خود پیوند بزنید تا خط موی عقب رفته را برطرف کنید، اگر فولیکول های موی صورت شما با هم همکاری نمی کنند، می توانید کاشت ریش را امتحان کنید.

کاشت ریش با کاشت مو یا ابرو چه تفاوتی دارد؟

در ابتدا باید بدانید که کاشت ریش و سبیل با کاشت مو یا کاشت ابرو متفاوت است.
یک پزشک متخصص پوست ابتدا باید پوست و موهای شما را ارزیابی کند تا مطمئن شود کاندیدای خوبی برای این روش هستید یا خیر. در نهایت شما باید تصمیم بگیرید که آیا این روش ارزش انجام را دارد یا خیر.
کاشت ریش دقیقاً به این صورت است که مو از یک قسمت بدن برداشته می شود و به خط فک شما و هر جایی که می خواهید ریش شما رشد کند پیوند داده می شود.شاید این روش ساده به نظر می رسد، اما یک فرآیند نسبتاً پیچیده است.
کاشت ریش و سبیل یکی از انواع روش‌های کاشت مو به شمار می رود. دقیقا مثل کاشت مو گرافت مورد نظر از بانک مو برداشته می‌شود ولی این بار کاشت روی صورت و در نواحی مشخص شده انجام می‌شود.
پیشرفت علم و روش‌های کاشت مو، کاشت ابرو و ریش و سبیل باعث شده نگرانی‌های آقایان بابت نداشتن ریش سبیل از بین برود. زیرا با انجام یک عمل ساده و یک روزه می‌توانند ریش و سبیل پر تراکم برای یک عمر داشته باشند.

یکی از نکات مثبت عمل زیبایی کاشت ریش و سبیل عدم وجود هر گونه بخیه بر پوست خواهد بود؛ زیرا در روش FUE به دلیل اینکه فولیکول های پوست پشت سر به صورت کاملا مستقیم از این ناحیه جدا می شوند و در ناحیه ریش یا سبیل کاشته می شوند، هیچ فرایند بخیه ای وجود نخواهد داشت. در نتیجه درد کمتری چه حین انجام پیوند ریش و چه پس از آن تجربه خواهید کرد.

دلایل ریزش سبیل و ریش چیست؟

ریزش ریش و سبیل دلایل مختلفی دارد. در ادامه مهمترین و عمده‌ترین دلایل را بررسی می‌کنیم.
دلایل هورمونی
تغییر در سطح هورمون‌های بدن و نامتعدال شدن آنها می‌تواند مشکلات بزرگی ایجاد کند. از ریزش مو و ریش گرفته تا ناباروری!
آسیب در حوادث
بسیاری از افراد ممکن است در حوادث مختلفی نظیر آتش‌سوزی، تصادف و … بخشی از ریش یا سبیل خود را از دست بدهند. اگر قسمت مورد نظر همچنان خون رسانی داشته باشد می‌توان عمل کاشت را روی آن انجام داد.
نداشتن ریش و سبیل به صورت ژنتیکی
بسیاری افراد حتی پس از گذشتن از سن بلوغ ریش و سبیل ندارند مثل نژادهای کره‌ای! یا اینکه ریش و سبیل کمی دارند. تمامی این موارد بستگی به نژاد و وراثت فرد دارد.
سبک زندگی نامناسب
داشتن سبک زندگی نامناسب مثل خواب بد و ناکافی، عدم تحرک، تغذیه بد و عدم دریافت مواد و مکمل‌های مورد نیاز بدن، داشتن استرس زیاد همه و همه باعث ریزش مو، ریش و سبیل می‌شوند. پیشگیری بهتر از درمان است. پس برای خود یک لایف استایل عالی بسازید.

کاندیدای مناسب برای کاشت ریش

تمام مردانی که می‌خواهند ریش و سبیل طبیعی و پرپشتی داشته باشند، می‌توانند ریش و سبیل بکارند. این که شما کاندیدای مناسبی برای این روش هستید، در جلسه مشاوره به طور کامل بررسی خواهد شد.

آقایانی که وضعیت سلامت عمومی مطلوبی دارند.
کسانی که ریش و سبیل کمی پشتی دارند، بخش‌هایی از ریش یا سبیل‌شان دچار طاسی شده یا به طور مادرزادی ریش و سبیل ندارند.
کسانی که از کاشت موی صورت انتظارات صحیحی دارند و با محدودیت‌ها و عوارض این روش درمانی آشنا هستند.
1. ریش های بیش از حد نازک و یا رشد ناهموار در ناحیه ریش خود داشته باشید.
2. دچار حادثه سوختگی و یا هر سانحه ی دیگری شده اید و در نقاطی از ریش شما این زخم مشخص می باشد.
3. در حال حاضر ریش دارید اما خواستار ریشی ضخیم تر و پرپشت تر می باشد.
4. سبیل پرپشت تر و ضخیم تری می خواهید.
5. خواستار خط ریش منظم تر و پرپشت تر هستید.

مزایای کاشت ریش

داشتن ریش و سبیل پرپشت مزایای زیادی از نظر زیبایی دارد.
به علاوه شرایط فرهنگی و اجتماعی در کشور ما و سایر کشورهای خاورمیانه به این شکل است که گذاشتن ریش برای مردان مهم است. به هر حال واقعیت این است که در همه جای دنیا، مردان با ریش و سبیل پرپشت، مردانه‌تر به نظر می‌رسند.
می توانید به صورت دائمی و کاملا طبیعی ریش و سبیلی که همیشه می‌خواستید را داشته باشید و خوشتیپ‌تر شوید.
در نظر خانم‌ها جذابتر به چشم خواهید آمد. زیرا خانم‌ها مردانی که ریش یا به قول معروف ته ریش دارند را جذاب می‌دانند.
حس مردانگی و اعتماد به نفس بیشتری خواهید یافت.
به کمک موها از پوست خود در برابر اشعه‌های مضر آفتاب محافظت می‌کنید.
تنها درمان واقعی و دائمی و موثر
نرخ موفقیت بالا
بدون درد و جراحی
رشد کردن ریش و سبیل‌
دوره ریکاوری و نقاهت کوتاه
امکان تکرار مجدد برای رسیدن به نتیجه مطلوب
امکان کاشت ریش با تراکم موی بسیار عالی
از نظر اقتصادی مقرون به صرفه

معایب

کاشت ریش معایب خاصی ندارد. ولی مواردی هم وجود دارد که به آنها اشاره می کنیم:
کاشت ریش و سبیل تقریبا گران است و انجام آن برای همه ممکن نیست شاید این بزگترین ایراد این روش باشد.
شما یک مدلی طراحی می‌کنید و تغییرات آن به سایر مدل‌ها نسبت به دیگر افراد محدودتر خواهد بود.
موها باید از سایر قسمت‌های بدن، اصولا پشت سر برداشته شود و این یک نوع عمل جراحی محسوب می‌شود.
ریش و سبیل کاشته شده بعد از مدتی دچار ریزش می‌شوند و در این مدت ممکن است صورت شما فرم خوشایندی نداشته باشد. البته بعد از مدتی فاز رشد مجدد شروع می‌شود.
ممکن است بعد از کاشت ظاهر نامناسبی داشته باشید و نتوانید برای مدتی از خانه خارج شوید.
درد، بی حسی و سختی مراقبت‌ها بعد از کاشت ریش نیز می‌تواند جزو معایب باشد. البته هر عملی این ویژگی‌ها را دارد.

مراحل عمل کاشت ریش

کاشت ریش از پنج مرحله‌ تشکیل شده است.
طراحی خط رویش
ابتدایی ترین و مهم ترین گام اینست که باید ببینیم برای رسیدن به تراکم دلخواه شما، به چند گرافت نیاز داریم.
برای این کار روی صورت شما چند مثلث یا مستطیل فرضی رسم می‌کنیم و تعداد موهای موجود در آن‌ها را می‌شماریم. به این ترتیب می‌توانیم محاسبه کنیم که برای رسیدن به تراکم مد نظر شما، به چند گرافت نیاز داریم.
در مرحله‌ی بعد باید بانک مو را بررسی کنیم. موهایی که برای کاشت ریش و سبیل انتخاب می‌شوند، باید دو ویژگی داشته باشند:
تا حد امکان ضخیم‌ باشند چون موهای ریش و سبیل معمولاً ضخیم‌تر از موهای سر است
واحدهای فولیکولی موجود در سر، بین یک تا چهار تار مو دارند ولی واحد‌های فولیکولی ریش و سبیل، یک یا دو تار مو دارند. پس باید سعی کنیم در زمان برداشت گرافت‌ها، آن‌هایی را انتخاب کنیم که یک یا دو تار مو داشته باشند.
با در نظر داشتن این دو ویژگی، باید بهترین محل برای برداشت گرافت‌ها را در بانک مو مشخص کنیم.
سایر مراحل:
بی‌حسی موضعی
برداشت فولیکول‌ها از بانک مو
آماده‌سازی گرافت‌ها
کاشت گرافت‌ها

انواع روش های کاشت ریش

کاشت ریش و سبیل نیز مانند کاشت مو و ابرو روش‌های مختلفی دارد که پزشک بسته به شرایط هر فرد روش مناسب را انتخاب می‌کند.

روش FIT

کاشت ریش به روش fit روشی سنتی است که در آن با برش بانک مو و برداشت گرافت‌های زیاد می‌توان تراکم بالایی از ریش و سبیل ایجاد کرد. اما به علت بخیه خوردن بخش اهدا کننده دوره نقاهت طولانی است.

روش FUT

در این روش یک نوار از بانک مو برداشته می‌شود. به علت برداشت نواری تراکم ریش و سبیل می‌تواند بالاتر باشد. کاشت ریش به روش Fut از رایج ترین روش‌های کاشت است.

روش FUE

در این روش با ابزار FUE از بانک مو گرافت‌های لازم برداشته می‌شود. این روش باعث می‌شود بانک مو میزان جراحت کمی داشته باشد. دوره نقاهت کوتاهی دارد.

روش SUT

در کاشت ریش به روش مدرن SUT با ابزارهای جدید فولیکول‌ها دقیق و بدون آسیب دیدن از بانک مو جدا می‌شوند. نتیجه ظریف و پرتراکم است.
 

در کلینیک پوست و مو تندیس سلامت با بهره‌‎گیری از پزشکان و متخصصان این حوزه افتخار کاشت ریش به صورت طبیعی را برای شما عزیزان داریم.
جهت دریافت وقت مشاوره، آگاهی از روش انجام کاشت ریش، اطلاع از هزینه و نحوه پرداخت و یا رزرو نوبت با مشاورین ما در تماس باشید.